Ľubo Olach

Profil

Ľubomír Olach (1948) zmaturoval na Strojníckej priemyslovke v Partizánskom, absolvoval Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, ešte počas štúdia začal pracovať v Roľníckych novinách ako redaktor. Predtým robil montéra, závozníka, montážnika vo Východoslovenských železiarňach, v Slovnafte, v Kovoplaste v Zlatých Moravciach … Neskôr pôsobil ako tlačový tajomník na Štátnej veterinárnej správe, redaktor denníka SMENA, v týždenníku SLOBODA, pracoval aj pre Slovenský rozhlas a Slovenskú televíziu.

V roku 1988 získal 3. miesto v celoslovenskej novinárskej súťaži o najlepší článok, rozhlasovú alebo televíznu reláciu s tematikou ochrany prírody a krajiny. O rok neskôr mu porota udelila v tejto súťaži čestné uznanie.

Písal aj o populárnej a vážnej hudbe. So známymi interpretmi urobil množstvo rozhovorov, pričom niektoré z nich boli úplne ojedinelé. Po revolúcii sa stal šéfredaktorom mesačníka POP HORIZONT, ktorý písal o slovenskej populárnej hudbe, bol spoluiniciátorom založenia slovenskej GRAMMY neskoršie AUREL.

V roku 1990 založil reklamnú agentúru AURUM, ktorá medzi prvými začala organizovať na Slovensku golfové turnaje, pravidelne organizuje medzinárodnú ochutnávku mladých vín, benefičné tenisové turnaje.
          
V roku 1991 vyhlásil ako šéfredaktor POP HORIZONTU súťaž o najpopulárnejšieho slovenského speváka, ktorú vyhral Peter Nagy.

Od roku 1996 sa so svetoznámym mímom Milanom Sládkom podieľal na úspešnej obnove divadla Aréna.

V roku 1977 založil na Slovensku známu teleshopingovú firmu TOP SHOP…

V roku 2007 debutoval s básnickou zbierkou Keď zomriem tak nech..!, v roku 2009 vydal zbierku básní pod názvom Pri víne s bohémami, v tom istom roku mu vyšla knižka v nemčine s titulom Weine und Frauen, s ktorou sa predstavil aj na knižnom veľtrhu v Karlsruhe, kde sa stretla s veľkým ohlasom. V roku 2011 pokrstil svoju novú knižku básní Kaviarenská poézia Ľuba Olacha.

V roku 2012 vydal svoj prvý román Nádenník pera vo francúzskych službách. a vo vydavateľstve PT Marenčin román Posledné varovanie.

V roku 2012 spolu s Martinom Sarvašom predsedom Zväz autorov a interpretov  zorganizovali v hoteli Crowne Plaza v Bratislave vyhlásenie výročných cien ZAI o najlepšieho hudobného redaktora, najlepšie hudobné rádio, najlepší hudobný klub, najlepší hudobný festival a cenu za celoživotné zásluhy o slovenskú populárnu hudbu.

Ani v roku 2013 nezaháľa a vychádza mu zbierka básní Na Paríž nepozerám zhora a v novembri 2013 dokonca vo vydavateľstve PT Marenčin ďalší jeho román Žraloci.

V roku 2014 vydal román Lobista Rozhovory za oponou.

Politik (2015)

Prezident (2016)

Šrobár (2017)

Advokát (2018)


        
Ľubomír Olach žije v Bratislave. Je členom prestížneho pezinského PI klubu a Spolku slovenských spisovateľov. Manželka Mária je softwérová konzultantka. Je otcom syna Ľubomíra a dcéry Zuzany.

Rýchly kontakt

Kontaktný formulár